Öntetek és ízesítők

A receptek mellett általában megadom, milyen öntettel szoktam készíteni. Itt egy összegzést találsz: főként hozzávalók és arányok tekintetében, egy kicsit ismerkedhetsz a felhasznált alapanyagokkal is.

Mindenütt szabály, hogy a kevesebb olykor több, ezért sokszor az egyszerű és gyors megoldások jönnek be. Arra is volt már példa, hogy egy csipet són kívül, semmit sem tettünk a salátánkra, mert úgy találtuk, úgy a legízletesebb.

A receptek 4 személyre szólnak.


Kedvencem: egyszerű citromos öntet                                     


Mit használok hozzá?

1/2 citrom leve
csipet só
csipet cukor v. kanálka méz
1 ek. olíva vagy más hidegen sajtolt finom olaj

Milyen típusú salátához használom?

Főként a tavaszi-nyári időszakban, amikor sok leveles salátafélét lehet beszerezni. Először a citromlét facsarom az összekevert zöldségekre, ezután jöhet az olaj, a só és a csipet cukor v. méz. A saláták darabolását, előkészítését már a korábban elvégezem, lefedve hűtőbe teszem, de az öntetet -amit közvetlenül a zöldségekre teszek - csak tálalás előtt max. 15 - 20 perccel adom hozzá. A sótól ugyanis gyorsan levelet eresztenek zöldségek. Így egy üde, friss salátahalmot kapok, ami kiváló kísérője lehet egy natúr sültnek.

Amúgy szinte mindenfajta zöldséget  fogyaszthatsz ezzel az egyszerű ízesítéssel, sőt, ha elég intenzív ízeket párosítasz, és friss zöldekkel is kiegészíted a salátádat, a só és a cukor egyszerűen nem fog hiányozni!

Külföldön gyakran fogyasztják előételként a salátákat - ilyenkor egy szelet pirítóst kínálhatsz hozzá.

Hagyományos salátaecet                                                          


Mit használok hozzá?

1/2 dl étkezési ecet (10 %-os töménységű) - helyettesítsd jó minőségű borecettel, almaecettel
2,5 dl víz (tisztított)
csipet só, ízlés szerint cukor v. édesítő


Milyen típusú salátához használom?

Ezzel készítem a klasszikus uborkasalátát, a paradicsomsalátát, ebben pácolom a hagymát, a zelleres krumplisalátának is ez az alapja, az édes káposztából készült salátákat és a nyári csalamádét is ezzel ízesítem.
Amikor a megszokott tavaszi fejes salátát adom mondjuk a tojásos galuskához, vagy a gyenge rántott csirkéhez tavasszal, szintén ebben kínálom. Ez utóbbinak az a titka, hogy a lébe csak annyi salátát tegyél, amennyi biztosan elfogy, akár evés közben is tehetsz újabb adagot az ecetbe, így nem teszed ki magad annak, hogy az ebéd végére van egy halom fonnyadt salátaleveled, amit már senki sem fog szívesen megenni.
Ez a mennyiség egy alkalomra elegendő, 1-2 fej salátához, 1-2 szem uborkához... ha kedveled ezt az öntetet és nyáron gyakran készítesz a fenti salátákból, érdemes egyszerre nagyobb adagot csinálni, és hűtőben tárolni. Ha elfogy a zöldség, a visszamaradt levet szűrés után újra is hasznosíthatod,  hiszen a zöldségek értékes anyagai és íze is benne marad. (Azért figyelj arra, hogy ezt külön tárold, és lehetőleg 1 napon belül használd fel.)


Joghurtos öntet hűsítő nyári salátákhoz                                   


Mit használok hozzá?

350-400 g   görög joghurt
1/2 citrom leve
1-2 ek. olíva vagy hidegen sajtolt finom olaj (elhagyható)
2-3 gerezd zúzott fokhagyma
csipet só

A hozzávalókat 2-3 órával a tálalás előtt összekeverem - általában habverőt használok, hogy minél simább és krémesebb legyen az öntet. Ha nagyon sűrűnek találom, olykor hígítom egy kevés tejszínnel, vagy lazább joghurttal.
Az egyes salátáknál különböző ízesítőket használok, általában zöld fűszereket, metélőhagymát, metélő fokhagymát, újhagymát, néha sómentes vegetát.

Milyen típusú salátához használom?

Ez az öntet - kaporral kiegészítve - a klasszikus görög tzatziki alapja.
Mivel egy nagyon kellemes, pikáns mártás, kipróbáltuk másképp is. Ekkor az összeaprított zöldségeket külön tálalom, és az öntetet csak a tányéron keverjük a salátához. Nagyobb társaság esetén afféle saláta-svédasztalt készítek: az egyes zöldségekből ki-ki ízlésének megfelelően állíthatja össze a kedvencét.
A zöldség-mártogatóshoz is nagyszerűen illik, amit akár egy kellemes kirándulásra is magunkkal vihetünk hűtőtáskában.